Opis
Čelične konstrukcije – priručnik – Davor Skejić, Ivica Džeba
Sveučilišni priručnik Čelične konstrukcije autora prof. dr. sc. Davora Skejića i prof. dr. sc. Ivice Džebe, s Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, nastao je za potrebe praktičnog dijela nastave na kolegiju Metalne konstrukcije koji se održava na trećoj godini preddiplomskog studija i predstavlja prvi konkretni susret s metalnim konstrukcijama.
Priručnik je nastao na temelju dugogodišnjeg iskustva autora u edukaciji studenata, ali i u nadzoru i projektiranju čeličnih konstrukcija.
Upravo zbog toga, ovaj priručnik predstavlja osnovu za praktično bavljenje građevinarstvom u području čeličnih konstrukcija.
SAŽETI PRIKAZ KNJIGE
Priručnik Čelične konstrukcije autora Davora Skejića i Ivice Džebe u potpunosti potvrđuje ispunjenje osnovne namjere autora iskazane u predgovoru. Naime, doista se radi se o uspjelom djelu optimalno pripremljenom, kako u smislu opsežnosti tako i relevantnosti danih informacija, za prvi praktičan susret studenata preddiplomskog studija građevinskih fakulteta s metalnim konstrukcijama.
Detaljna pojašnjenja odgovarajućih stručnih termina koji prate njihovu primjenjivost u praksi i često navođenje relevantnih normi, odnosno literaturnih izvora, uvelike olakšavaju korištenje ovog priručnika.
Autori su materiju obradili u pet poglavlja, od kojih su u četiri dana nužna predznanja potrebna za praćenje i razumijevanje načina projektiranja jednostavnije prizemne čelične građevine – hale.
- Tako se u prvom poglavlju daje pregled osnovnih građevinskih proizvoda za čelične konstrukcije, a sam je tekst upotpunjen prikladnim slikama koje uvelike pomažu u praktičnom predočenju izgleda pojedinih vrsta čeličnih proizvoda. Za svaku pojedinu vrstu elemenata navedeni su način proizvodnje, relevantna svojstva kao i mogućnosti primjene u realnim konstrukcijama.
- Drugo poglavlje ukratko donosi pregled osnovnih svojstava čelika za građevinske konstrukcije u opsegu potrebnom za nesmetano praćenje načina rješavanja numeričkog primjera.
- Treće se poglavlje bavi vrlo važnim pitanjem u konstruktorskoj praksi koja se tiče metalnih konstrukcija, a to je osiguranje globalne stabilizacije konstrukcije. Ovo je poglavlje vrlo važno za elementarno razumijevanje principa projektiranja metalnih konstrukcija te mu je sukladno tome dana i odgovarajuća važnost u priručniku. Polazeći od najjednostavnijih oblika prema sve složenijim, autori vrlo slikovito pojašnjavaju nužnost ali i praktične primjere pravilnog rješavanja pitanja globalne stabilizacije konstrukcije.
- U četvrtom se poglavlju daje pregled osnovnih djelovanja u zgradarstvu kao i načini njihovog kombiniranja u svrhu određivanja mjerodavnih utjecaja na pojedine konstrukcijske elemente i građevinu u cjelini. Klimatska su djelovanja (snijeg i vjetar) reprezentirana za područje Republike Hrvatske te studenti već pri prvom susretu s načinima određivanja ovih djelovanja mogu steći dojam o važnosti pojedinog djelovanja za odgovarajuća područja naše države.
- Konačno, peto poglavlje donosi praktičan primjer projektiranja i proračuna jednostavnije prizemne građevine (hale) uz uvažavanje relevantnih normi i pravila struke. Gdje je god to moguće autori daju nekoliko varijanti mogućnosti rješavanja pojedinog problema te diskutiraju prednosti odnosno posljedice primjene svakog od njih.